Haslam Makes Appointments to Boards And Commissions
Governor appoints 91 people to 47 boards and commissions
NASHVILLE – Tennessee Gov. Bill Haslam today announced new appointments to state boards and commissions.
“The state will be well represented, and I want to thank these men and women who are committed to serving the state,” Haslam said.
Haslam has said he will review the state’s complete range of boards and commissions, to determine whether they are necessary, functioning efficiently and effectively and how much government authority through rules and regulations has been shifted to these agencies.
Appointment terms are varied due to differing statutory recommendations or term limits determined by specific qualifications. The appointments are:
Advisory Council for the Education of Students with Disabilities
Mary Johnson, Knoxville
Tennessee Advisory Council on Workers’ Compensation
Lynn Lawyer, Nashville
Alcoholic Beverage Commission
Mary McDaniel, Collierville
Bryan Kaegi, Nashville
John Jones, Johnson City
Archeological Advisory Council
Jay Franklin, Johnson City
Joe Swann, Maryville
Auctioneer Commission
Jeff Morris, Memphis
Board for Licensing Health Care Facilities
Thomas Gee, Paris
Robert Gordon, Collierville
Jeffrey Lawrence, Franklin
Board of Barber Examiners
J.B. Loring, Nashville
Board of Dentistry
Evelyn Edwards, Nashville
Lawrence Hsia, Memphis
James Smith, Cookeville
Board of Dispensing Opticians
Kimberly Jackson, Memphis
Donald Wells, Johnson City
Board of Massage Licensure
Ed Bolden, Knoxville
Board of Medical Examiners
Neal Beckford, Germantown
Mitch Mutter, Lookout Mountain
Nina Yeiser, Counce
Board of Podiatric Medical Examiners
Paul Rivard, Knoxville
Board of Respiratory Care
Ray Davis, Jackson
Building Finance Committee
Joseph Crenshaw, Jackson
Carroll County Watershed Authority
Natalie Porter, Atwood
Civil Service Commission
Brian Ragan, Dickson
Commission on Aging & Disability
Hannah Parker, Strawberry Plains
Education Commission of the States
Tomeka Hart, Memphis
Richard Rhoda, Nashville
Lana Seivers, Murfreesboro
Patrick Smith, Nashville
Elevator and Amusement Device Safety Board
Robbie Fox, Sevierville
Lewis Moorer, Franklin
Emergency Medical Services Board
Larry Hutsell, Knoxville
Ethics Commission
George Jaynes, Jonesborough
Pam Martin, Mt. Juliet
Great Smoky Mountains Park Commission
William C. Clabough, Maryville
Health Services and Development Agency
Barrett Haik, Memphis
Interstate Compact on Educational Opportunities for Military Children
Mary Frances Griffin, Franklin
Megasite Board of Directors
Sammie Arnold, Jackson
Mental Health & Developmental Disabilities Statewide Planning & Policy Council
Paul Fuchar, Chattanooga
Southern Growth Policies Board
Bill Hagerty, Nashville
State Board of Equalization
Herbert Slatery, Nashville
State Soil Conservation Commission
David Richesin, Philadelphia
Pal Neal, Lebanon
State Veterans’ Home Board
Carl Moore, Bristol
Julia Powell, Murfreesboro
Mary Ross, Clarksville
Fred Smith, Millington
Tennessee Advisory Commission on Intergovernmental Relations
Iliff McMahan, Newport
Tom Rowland, Cleveland
Tennessee Aeronautics Commission
Nisha Powers, Memphis
Tennessee Civil War Sesquicentennial Commission
Joe Armstrong, Knoxville
Jeremy Harrell, Nashville
TCI Board of Control
Reuben Hodge, Nashville
Tennessee Council for the Deaf and Hard of Hearing
Michael Friedman, Chattanooga
Deborah Harris, Memphis
Dana Hughes, Knoxville
TN Duck River Development Agency
Brock Hill, Crossville
Tennessee Executive Residence Foundation II
Drew Alexander, Nashville
Bill Cobble, Friendsville
Milah Lynn, Nashville
Kim Pitts, Memphis
Joann Yates, Lookout Mountain
Tennessee Forestry Commission
Jack Holder, Counce
Robert Qualman, Brentwood
Tennessee Historical Commission
Joe Swann, Maryville
Bill Lyons, Knoxville
Tennessee Motor Vehicle Commission
George Bass, Paris
Kevin Cullum, Brentwood
Wadrick Hinton, Chattanooga
Nathaniel Jackson, Memphis
Don Parr, Pulaski
Mark Pirtle, Murfreesboro
Eddie Roberts, Lewisburg
Tennessee Real Estate Appraiser Commission
Rosemarie Johnson, Paris
Tennessee Student Assistance Corporation Board
Alex Peek, Knoxville
Tennessee Technology Development Board
Thomas Beehan, Oak Ridge
Fred Metz, Knoxville
Tennessee Wildlife Resources Commission
Jim Bledsoe, Jamestown
Harold Cannon, Lenoir City
Trey Teague, Jackson
TVA Regional Resource Stewardship Council
Robert Martineau, Nashville
Viticulture Advisory Board
Lee Curtis, Nashville
West Tennessee Seismic Safety Commission
Elaine Clyburn, Memphis
Clifford DeBerry, Collierville
Stephen Horton, Memphis
Tom Marshall, Memphis
Mike Molder, Bartlett
Barry Moore, Collierville
Bob Nations, Memphis