Skip to Main Content

2016 Annual Statistical Report

The Annual Statistical Report for fiscal year 2015-2016 includes an array of information providing the public with statistics about education in Tennessee. We hope that you will find the report useful to become better acquainted with Tennessee's education system.

Entire Document

Zipped Excel Files

The office of State Superintendent of Public Instruction was created in 1835. By Legislative Act in 1843, which went in effect in 1844, the office was abolished. The following Superintendents were elected by the Legislature:

Robert H. McEwen 1835-1840
Robert P. Currin 1840-1841
Scott Terry 1841-1844

From 1844 to 1867, the State Treasurer was ex-officio Superintendent of Public Instruction. In 1867, the office was again created. The following Superintendents were elected by the people and served for the respective periods shown below:

John Eaton, Jr. 1867-1869
A. J. Tipton 1869-1871

In 1870, the office was again abolished, and the duties devolved upon the State Treasurer, who was made ex-officio Superintendent of Public Instruction. In 1873, the office was recreated, and the following officers, appointed by the Governor and confirmed by the Senate, have served the terms shown below:

J. B. Killebrew*  
John M. Flemings 1873-1875
Leon Trousdale 1875-1881
W. S. Doak 1881-1882**
Julia A. Doak 3 mos. ending July, 1882***
G. S. Crawford 1882-1883***
Thomas H. Paine 1883-1887
Frank M. Smith 1887-1891
W. R. Garrett 1891-1893
S. G. Gilbreath 1895-1897
Price Thomas 1897-1899
Morgan C. Fitzpatrick 1899-1903
Seymour A. Mynders 1903-1907
R. L. Jones 1907-1911
J. W. Brister 1911-1913
S. J. Thompson 1913-1915***
S. W. Sherrill 1915-1919
Albert Williams 1919-1921
J. B. Brown 1921-1923
  • * Assistant State Superintendent, 1870-1873
  • ** Died in Office.
  • *** Filled unexpired term

Under the reorganization bill of 1923, the State Department of Public Instruction became the State Department of Education. The title of the chief state school officer was changed to Commissioner of Education.

P. L. Harned 1923-1933
Walter D. Cocking 1933-1937
W. A. Bass 1937-1938
J. M. Smith 1938
Halbert Harville 1938-1939
B. O. Duggan 1939-1945
Burgin E. Dossett 1945-1949
J. M. Smith 1949-1950
J. A. Barksdale 1950-1953
Quill E. Cope 1953-1958
Joe Morgan 1958-1963
J. H. Warf 1963-1971
E. C. Stimbert 1971-1972
Benjamin E. Carmichael 1972-1975
Sam H. Ingram 1975-1979
Otis L. Floyd 1979
E. A. Cox 1979-1980
Robert L. McElrath 1981-1987
Charles E. Smith 1987-1993
Wayne Qualls 1994-1995
Jane Walters 1995-1999
E. Vernon Coffey 1999-2001
Faye P. Taylor 2001-2003
Lana C. Seivers 2003-2008
Dr. Timothy K Webb 2008-2010
Patrick Smith 2010-2011
Kevin Huffman 2011-2014
Candice McQueen 2014-
  • District 1
    Mr. B. Fielding Rolston, Chairman
    3745 Arrowhead Trail
    Kingsport, TN 37664
  • District 2
    Mr. Mike Edwards
    Knoxville Chamber of Commerce
    17 Market Square, #201
    Knoxville, TN 37902
  • District 3
    Ms. Allison Chancey
    1400 Durkee Road S.E.
    Cleveland, TN 37323
  • District 4
    Mr. Lonnie Roberts
    1158 Roseland Drive
    Columbia, TN 38401
  • District 5
    Ms. Carolyn Pearre, Vice-Chair
    427 Prestwick Court
    Nashville, TN 37205
  • District 6
    Ms. Lillian Hartgrove
    3631 Burton Cove Road
    Cookeville, TN 38506-6132
  • District 7
    Ms. Wendy Tucker
    2819 Polo Club Road
    Nashville, TN 37221-4345
  • District 8
    Mr. Cato Johnson
    9155 Hillmann Way Drive
    Memphis, TN 38134
  • District 9
    Dr. William E. Troutt
    688 Magnolia Manor Circle
    Memphis, TN 38117
  • Student Member
    Ms. Tiffany Cook
    Cherokee High School
    Hawkins County, TN
  • Sara Heyburn, Executive Director
    Tennessee State Board of Education
    710 James Robertson Parkway
    1st Floor, Andrew Johnson Tower
    Nashville, TN 37243-1050
School Systems Director of Schools Chairperson
ANDERSON COUNTY Mr. Larry Foster John  Burrell
Clinton Ms. Vicki Violette Tim Bible
Oak Ridge Mr. Bruce Borchers Keys Fillauer
BEDFORD COUNTY Mr. Don Embry Amy Martin
BENTON COUNTY  Mr. Mark Florence Joey Cooper
BLEDSOE COUNTY  Ms. Jennifer Terry Bobby Angel
BLOUNT COUNTY  Mr. Rob Britt Trevis Gardner
Alcoa Mr. Brain Bell Steve Marsh
Maryville Mr. Mike Winstead Doug Jenkins
BRADLEY COUNTY  Ms. Linda Cash Christopher A. Turner
Cleveland Mr. Martin Ringstaff Dawn Robinson
CAMPBELL COUNTY Mr. Larry Nidiffer Mike Orick
CANNON COUNTY  Ms. Barbara Parker Randy Gannon
CARROLL COUNTY  Mr. John McAdams Harold McLain Jr.
+Hollow Rock-Bruceton Mr. David Duncan Tim Runions
+Huntingdon Ms. Pat Dillahunty Lee Carter
+McKenzie Mr. Lynn Watkins John Austin
+South Carroll Dr. Tony Tucker Philip Moore
+West Carroll Mr. Eric Williams Jimmy Halford
CARTER COUNTY  Dr. Kevin Ward Rusty Barnett
Elizabethton Dr. Corey Gardenhour Rita Booher
CHEATHAM COUNTY  Dr. Stan Curtis Brian Chase
CHESTER COUNTY  Mr. Tony Kilzer Bob Moore
CLAIBORNE COUNTY  Ms. Connie Holdway Brian Pendleton
CLAY COUNTY  Mr. Jerry Strong Benji Bailey
COCKE COUNTY  Mr. Manney Moore Richard Coggins
Newport Ms. Sandra Burchette Mickey Powers
COFFEE COUNTY  Dr. LaDonna McFall Brett Henley
Manchester Ms. Sandra Morris Mike Lewis
Tullahoma Dr. Dan Lawson Pat Welsh
CROCKETT COUNTY  Mr. Robert Mullins, Jr. Jasper Taylor
Alamo Ms. Reesha G. Black Lawrence Harden
Bells Mr. Mark Wallace Gary Emison
CUMBERLAND COUNTY  Mr. Donald Andrews Don Hassler
DAVIDSON COUNTY  Mr. Chris Henson Sharon Gentry
DECATUR COUNTY  Mr. Branson Townsend Robert Bibbs
DEKALB COUNTY  Mr. Patrick Cripps W.J. Evins
DICKSON COUNTY  Mr. Danny Weeks Tim Potter
DYER COUNTY  Dr. Dwight L. Hedge Mike McLaughlin
Dyersburg Mr. Dennis Durbin Joe Yates
FAYETTE COUNTY  Mr. Marlon King Bob Doll
FENTRESS COUNTY  Mr. Mike Jones Gary Tinch
FRANKLIN COUNTY  Ms. Amie Lonas Kevin Caroland
GIBSON COUNTY  ……………….  
Humboldt Dr. Versie Hamlett Terry Johnson
+Milan Ms. Judy McGregor Sid Crocker
+Trenton Ms. Sandra Harper Mark Harper
+Bradford Mr. Dan Black Don Lannom
+Gibson Co. Special Mr. Eddie Pruett Tom Lannom
GILES COUNTY  Mr.Phillip Wright Richie Brewer
GRAINGER COUNTY  Mr. Edwin Jarnagin Harold Frazier
GREENE COUNTY  Mr. David McClain Rick Tipton
Greeneville Mr. Jeffrey Moorhouse Craig Ogle
GRUNDY COUNTY  Ms. Jessie Kinsey Timothy Spicer
HAMBLEN COUNTY  Dr. Dale Lynch Joe Gibson, Jr.
HAMILTON COUNTY  Mr. Rick Smith Jonathan Welch
HANCOCK COUNTY  Mr. Tony Seal Hugh Kyle Livesay
HARDEMAN COUNTY  Mr. Warner Ross II Bobby Henderson
HARDIN COUNTY  Mr. Michael Davis Ron Ashe
HAWKINS COUNTY  Mr. Steve Starnes Chris Christian
Rogersville Mrs. Rebecca Isaacs Reed Matney
HAYWOOD COUNTY  Ms. Teresa Russell Harold Garrett
HENDERSON COUNTY  Mr. Steve Wilkinson Tommy Gordon
Lexington Mrs. Susie Bunch Robert Helms
HENRY COUNTY  Mr. Brian Norton Jim McCampbell
+Paris Mr. Mike Brown Richard Edwards
HICKMAN COUNTY  Dr. Jerry Nash Jackie Deitmen
HOUSTON COUNTY  Ms. Cathy Harvey Kinney Spears
HUMPHREYS COUNTY  Mr. Jimmy Long Gene Trotter
JACKSON COUNTY  Mr. Joe D. Barlow Dewey C. Mabery
JEFFERSON COUNTY  Dr. Charles Edmonds Bill Jarnigan
JOHNSON COUNTY  Dr. Mischelle Simcox Kevin Long
KNOX COUNTY  Mr. James McIntyre Mike McMillan
LAKE COUNTY  Ms. Sherry Darnell Warren Douglas
LAUDERDALE COUNTY  Mr. Shawn Kimble Robert Harris
LAWRENCE COUNTY Mr. Johnny McDaniel Brenda Jacobs
LEWIS COUNTY  Mr. Benny Pace Jeff Gandy
LINCOLN COUNTY  Mr. Bill Health Jerry Pendergrass
Fayetteville Dr. Janine Wilson Jeff Whitmore
LOUDON COUNTY  Mr. Jason Vance Scott Newman
Lenoir City Ms. Jeanne Barker Rick Chadwick
MCMINN COUNTY  Mr. Mickey Blevins Quinten Howard
Athens Ms. Melanie Miller Mike Bevins
Etowah Dr. Mike Frazier Marilyn Miller
MCNAIRY COUNTY Mr. John Prince Jarrell Stanfield
MACON COUNTY  Mr. Anthony Boles Rebekah Tuttle
MADISON CO. Verna Ruffin Jim  Campbell
MARION COUNTY  Mr. Mark Griffith Julie Bennett
+Richard City Ms. Cindy Blevins Melissa Phenis
MARSHALL COUNTY  Ms. Jackie Abernathy Donnie Moses
MAURY COUNTY  Mr. Christopher Marczak David Bates
MEIGS COUNTY  Mr. Don Roberts Christopher Clark
MONROE COUNTY  Mr. Tim Blankenship Larry Stein
Sweetwater Mr. Rodney Boruff Janie Dacus
MONTGOMERY COUNTY Dr. B.J. Worthington Josh Baggett
MOORE COUNTY  Mr. Chad Moorehead Lorrie McKenzie
MORGAN COUNTY  Mr. Ronnie Wilson Randy Harlan
OBION COUNTY  Mr. Russ Davis Fritz Fussell
Union City Mr. Gary L. Houston Glenda Caudle
OVERTON COUNTY  Dr. Terry Webb Mike Gilpatrick
PERRY COUNTY  Mr. Eric Lomax Martha Sharp
PICKETT COUNTY  Ms. Dianne Elder John Reagan
POLK COUNTY  Mr. James Jones Mark Williams
PUTNAM COUNTY  Mr. Jerry Boyd Dawn Fry
RHEA COUNTY Mr. Jerry Levengood John Mincy
Dayton Mr. Michael Latham Gary Louallen
ROANE COUNTY  Mr. Gary Aytes Michael L. Miller
ROBERTSON COUNTY Mr. Mike Davis Connie Hogan
RUTHERFORD COUNTY Mr. Don Odom Wayne R. Blair
Murfreesboro Dr. Linda Arms Gilbert Butch Campbell
SCOTT COUNTY  Mr. Bill Hall John Vernon Thompson
+Oneida Ms. Ann Sexton Nancy Williamson
SEQUATCHIE COUNTY  Mr. Michael Swafford Charlie Rollins
SEVIER COUNTY  Dr. Jack A. Parton Mike Oakley
SHELBY COUNTY  Mr. Dorsey E. Hopson Teresa Jones
Arlington Community Ms. Tammy Mason Kay Williams
Bartlett City Mr. David Stephens Jeff Norris
Collierville Schools Mr. John Aitken Mark Hansen
Germantown Municipal Mr. Jason Manuel Linda Fisher
Lakeland Municipal Mr. Ted Horrell Kevin Floyd
Millington Municipal Mr. David Roper Cody Childress
SMITH COUNTY Mr. Barry Smith Brian Smith
STEWART COUNTY  Mrs. Leta Joiner Billy Sexton
SULLIVAN COUNTY  Ms. Evelyn Rafalowski Dan Wells
Bristol Mr. Gary L. Lilly Jim Butcher
Kingsport Dr. Lyle Ailshie Carrie Upshaw
SUMNER COUNTY Dr. D. R. Phillips Beth Cox
TIPTON COUNTY  Dr. William Bibb Marty Burlison
TROUSDALE COUNTY  Mr. Clint Satterfield Denice Jackson
UNICOI COUNTY  Mr. John English Tyler Engle
UNION COUNTY  Mr. Jimmy Carter David Coppock
VAN BUREN COUNTY Mrs. Cheryl Cole Ricky Walling
WARREN COUNTY  Mr. Bobby Cox Scott Holmes
WASHINGTON COUNTY  Mr. Ronald Dykes Todd Ganger
Johnson City Dr. Richard Bales Tim Belisle
WAYNE COUNTY  Mr. Marlon Davis Barry Hanback
WEAKLEY COUNTY  Mr. Randy Frazier Gordon Morris
WHITE COUNTY  Ms. Sandra Crouch Edd M. Cantrell, II
WILLIAMSON COUNTY  Dr. Mike Looney Gary Anderson
+Franklin City Dr. David Snowden Tim Stillings
WILSON COUNTY  Dr. Donna Wright Larry Tomlinson
+Lebanon Mr. Scott Benson Steve Jones
ASD (Achievement School District) Ms. Malika Anderson  

+Indicates Special School District

Table 1 Number of Public Schools (K - 12)

Number of Elementary Schools

1,101

Number of Middle Schools

310

Number of Secondary Schools

343

Number of Vocational Schools

14

Special Education Schools

12

Number of Adult High Schools

27

Number of Alternative Schools

22

Total Number of Schools

1,829

Table 2 Training of Public Personnel (K - 12)

Note: Total will not match total licensed personnel from Table 3.
Table 2 contains only those assignment codes used for Report Card as "Administrators" and "Teachers"

 

Men

Women

Not Reported

Total

Ph. D. Degree

436

841

1

1,278

Ed. S. Degree

1,544

4,597

3

6,143

M.A. plus 45 qtr. hrs.

1,094

3,693

1

4,789

Master's Degree

6,236

22,808

32

29,076

Bachelor’s Degree

5,994

21,528

66

27,587

3 Years College

0

1

0

1

2 Years College

46

84

0

130

1 Year College

6

2

0

9

0 Years College

592

349

12

953

Total

15,948

53,904

114

69,966

         

Table 3 Assignment of Teachers, Administrators and Members of Boards of Education (K - 12)

Elementary Classroom Teachers

45,567

Secondary Classroom Teachers

19,360

Total Classroom Teachers

64,928

 

 

Elementary School Principals

1,113

Secondary School Principals

505

Principals Serving Both Elementary and Secondary Grades

146

Total School Principals 

1,765

 

 

Elementary School Assistant Principals

807

Secondary School Assistant Principals

924

Assistant Principals Serving Both Elementary and Secondary Grades

161

Total Assistant Principals

1,891

 

 

Supervisors of Instruction – Elementary Grades Only

105

Supervisors of Instruction – Secondary Grades Only

87

Supervisors of Instruction Serving Both Elementary & Secondary Grades

114

Total Supervisors of Instruction 

305

 

 

Elementary Librarians

1,010

Secondary Librarians

429

Librarians Serving Both Elementary and Secondary Grades

109

Total Librarians

1,548

 

 

Elementary Guidance Personnel

1,136

Secondary Guidance Personnel

1,013

Guidance Personnel Serving Both Elementary and Secondary Grades

150

Total Guidance Personnel

2,299

 

 

Other Professional Instructional Personnel

3,815

Psychological Personnel

493

Attendance Personnel

76

Total Number of Instructional Personnel

77,119

 

 

Superintendents

136

Assistant Superintendents

46

Other Licensed Educators

498

Total Number of Certificated Personnel

77,800

 

 

Non-Certificated Administrative Personnel

1,329

Members of Boards of Education

829

Table 4 Other Employees of Boards of Education

Health Personnel

a. Nurses

1,196

b. Other Professional & Technical Health Personnel

437

 

Secretarial and Clerical Personnel

a. School Support Level

4,810

b. System Support Level

1,915

 

Plant Operation Personnel

a. Custodians

3,538

b. Other

150

 

Plant Maintenance Personnel

2,122

Transportation Personnel

6,156

Food Service Personnel

9,218

 

Educational Assistants

a. Regular

6,062

b. Library

460

c. Special Education

8,725

d. Vocational Education

67

e. Other

1,520

 

Data Processing

809

School Safety Personnel

929

Other Employees

1,189

Total

49,302

 

Total Number of Employees of Board of Education

129,260

TABLE 5 Average Salary

Licensed Educators

$51,386

Instructional Personnel

$51,110

Classroom Teachers

$48,817

Principals

$84,511

Superintendents

$117,768

TABLE 6 Number of High School Graduates

Regular Diplomas

64,079

Special Education Diplomas

1,001

Certificates of Attendance

16

 

Grand Total All Diplomas/Certificates

65,096

TABLE 7 Average Daily Membership*

Kindergarten

72,921

First Grade

73,793

Second Grade

76,165

Third Grade

77,068

Fourth Grade

75,481

Fifth Grade

73,612

Sixth Grade

72,174

Seventh Grade

71,923

Eighth Grade

71,946

Ninth Grade

75,731

Tenth Grade

72,959

Eleventh Grade

67,752

Twelfth Grade

63,189

 

Special Education Self-Contained

16,243

Total ADM

960,959

*Includes Adult High School Students
 - Total off due to rounding.

TABLE 8 Average Daily Attendance*

Kindergarten

69,112

First Grade

70,260

Second Grade

72,752

Third Grade

73,769

Fourth Grade

72,277

Fifth Grade

70,549

Sixth Grade

69,121

Seventh Grade

68,540

Eighth Grade

68,376

Ninth Grade

71,835

Tenth Grade

68,922

Eleventh Grade

63,656

Twelfth Grade

58,499

 

 

Special Education Self-Contained

15,104

Total ADA

912,773

*Includes Adult High School Students

TABLE 9 First Month Membership (Kindergarten through Twelve)

Kindergarten

74,211

First Grade

75,083

Second Grade

77,463

Third Grade

78,513

Fourth Grade

76,858

Fifth Grade

75,001

Sixth Grade

73,918

Seventh Grade

73,764

Eighth Grade

73,862

Ninth Grade

77,794

Tenth Grade

75,135

Eleventh Grade

69,764

Twelfth Grade

68,389

Total First Month Membership

969,755

TABLE 10 Record of Pupil Progress

 

Promotions

Retentions

Suspension In-School

Suspension Out-of-School w/o Services

Expulsions w/o Services

Change of Placement (Long Term)

Kindergarten

67,935

2,555

456

1,065

6

8

First Grade

69,084

1,817

575

1,248

7

9

Second Grade

72,262

1,015

702

1,595

10

10

Third Grade

73,297

827

1,098

2,040

6

17

Fourth Grade

71,808

548

1,317

2,515

20

42

Fifth Grade

66,086

416

2,541

3,248

13

49

Sixth Grade

68,906

772

6,990

5,130

34

184

Seventh Grade

68,863

836

7,846

6,038

97

347

Eighth Grade

62,486

699

7,398

5,864

91

453

Ninth Grade

69,287

3,845

10,227

6,914

286

604

Tenth Grade

67,857

2,626

9,208

5,867

208

608

Eleventh Grade

62,701

1,605

7,729

4,685

138

478

Twelfth Grade

65,024

1,147

7,078

4,039

69

472

 

 

 

 

 

 

 

Total

885,596

18,708

63,165

50,248

985

3,281

TABLE 11 Number of Children Ages 3 through 21 with Disability Receiving Special Education Services

Learning Disabled

44,422

Intellectual Disabled

7,878

Speech /Language Impaired

33,048

Emotionally Disturbed

3,088

Autism

9,393

Health Impaired

15,964

Physically Impaired

644

Hearing Impaired or Deaf

1,166

Visually Impaired or Blind

554

Deaf/Blind

10

Multi-Disabilities

2,050

Developmentally Delayed

9,987

Traumatic Brain Injury

341

Total

128,545

TABLE 12 (PART A) Pupil Transportation

Daily a.m. One-way Miles

287,540

Total Number of Buses

9,112

Average Number of Pupils Transported 1.5 Miles or Greater

478,441

Type of Bus Ownership

District Owned

6,362

Private Owned/Contracted

2,750

TABLE 12 (PART B) Driver and Accidents

Number of Bus Drivers

Regular

7,082

Substitute

1,439

Total

8,521

Accidents

Type of Accident:

 

Property Damage

624

Personal Injury

35

Treated and Released

86

Confined Overnight

2

Fatalities

0

TABLE 12 (PART C) NOTE: Due to changes in reporting, composite ages of buses are no longer included in the Annual Statistical Report.
This data was previously labeled as Table 12C.

Number of Buses with Wheelchair Lifts

1,402

Number of Buses with Restraints

1,885

Buses Equipped with :

 

Two-Way Communication

7,211

Audio/Visual Surveillance

7,486

GPS

4,337

Air Conditioned

2,063

Receipts

Total Receipts From State

$4,314,498,610

Total Receipts From Federal Government

1,081,086,386

Total Receipts From County and City or Special District

3,451,050,572

Total Other Revenue Receipts

288,832,156

Total Revenue Receipts

9,135,467,724

Total Non-Revenue Receipts

644,352,522

Grand Total Receipts From All Sources

$9,779,820,245

Expenditures

Instruction

$5,057,188,832

Support Services – Student

374,963,407

Support Services – Instructional Staff

523,482,103

Support Services – Administration

$809,372,326

Support Services-Operations & Maintenance of Plant

721,502,794

Other Current Expenditures

1,006,844,573

Total Current Expenditures

$8,493,464,451

 

Community Services

74,832,590

Early Childhood Education

134,153,766

Capital Outlay

92,879,897

Debt Services Operating Transfers

539,456,282

Capital Projects 

265,392,456

Grand Total of All Expenditures

$9,600,179,441

 

Total Operating Expenditures*

$8,587,065,521

Operating Expenditures Per PUPIL ADA*

$9,499

*Operating Expenditures Per Pupil ADA includes: Current Expenditures Per LEA Financial Report (excluding Student Body Education and Adult Education); U.S.D.A. Commodity Value; and State Level Program and Administrative Expenses.