Skip to Main Content

2013 Annual Statistical Report

The Annual Statistical Report for fiscal year 2012-2013 includes an array of information providing the public with statistics about education in Tennessee. We hope that you will find the report useful to become better acquainted with Tennessee's education system.

Entire Document

Zipped Excel Files

The office of State Superintendent of Public Instruction was created in 1835. By Legislative Act in 1843, which went in effect in 1844, the office was abolished. The following Superintendents were elected by the Legislature:

Robert H. McEwen

1835-1840

Robert P. Currin

1840-1841

Scott Terry

1841-1844

From 1844 to 1867, the State Treasurer was ex-officio Superintendent of Public Instruction. In 1867, the office was again created. The following Superintendents were elected by the people and served for the respective periods shown below:

John Eaton, Jr.

1867-1869

A. J. Tipton

1869-1871

In 1870, the office was again abolished, and the duties devolved upon the State Treasurer, who was made ex-officio Superintendent of Public Instruction. In 1873, the office was recreated, and the following officers, appointed by the Governor and confirmed by the Senate, have served the terms shown below:

J. B. Killebrew*

 

 

John M. Flemings

1873-1875

 

Leon Trousdale

1875-1881

 

W. S. Doak

1881-1882**

 

Julia A. Doak

3 mos. ending July, 1882***

 

G. S. Crawford

1882-1883***

 

Thomas H. Paine

1883-1887

 

Frank M. Smith

1887-1891

 

W. R. Garrett

1891-1893

 

S. G. Gilbreath

1895-1897

 

Price Thomas

1897-1899

 

Morgan C. Fitzpatrick

1899-1903

 

Seymour A. Mynders

1903-1907

 

R. L. Jones

1907-1911

 

J. W. Brister

1911-1913

 

S. J. Thompson

1913-1915***

 

S. W. Sherrill

1915-1919

 

Albert Williams

1919-1921

 

J. B. Brown

1921-1923

 
  • * Assistant State Superintendent, 1870-1873
  • ** Died in Office.
  • *** Filled unexpired term

Under the reorganization bill of 1923, the State Department of Public Instruction became the State Department of Education. The title of the chief state school officer was changed to Commissioner of Education.

P. L. Harned

1923-1933

Walter D. Cocking

1933-1937

W. A. Bass

1937-1938

J. M. Smith

1938

Halbert Harville

1938-1939

B. O. Duggan

1939-1945

Burgin E. Dossett

1945-1949

J. M. Smith

1949-1950

J. A. Barksdale

1950-1953

Quill E. Cope

1953-1958

Joe Morgan

1958-1963

J. H. Warf

1963-1971

E. C. Stimbert

1971-1972

Benjamin E. Carmichael

1972-1975

Sam H. Ingram

1975-1979

Otis L. Floyd

1979

E. A. Cox

1979-1980

Robert L. McElrath

1981-1987

Charles E. Smith

1987-1993

Wayne Qualls

1994-1995

Jane Walters

1995-1999

E. Vernon Coffey

1999-2001

Faye P. Taylor

2001-2003

Lana C. Seivers

2003-2008

Dr. Timothy K Webb

2008-2010

Patrick Smith

2010-2011

Kevin Huffman

2011-2014

  • District 1
    Mr. B. Fielding Rolston, Chairman
    3745 Arrowhead Trail
    Kingsport, TN 37664
  • District 2
    Mr. Mike Edwards
    Knoxville Chamber of Commerce
    17 Market Square, #201
    Knoxville, TN 37902
  • District 3
    Ms. Allison Chancey
    306 Glenwood Drive
    Chattanooga, TN 37404
  • District 4
    Mr. Lonnie Roberts
    Tennessee Rural Health
    P.O. Box 313
    Columbia, TN 38402
  • District 5
    Ms. Carolyn Pearre, Vice-Chair
    427 Prestwick Court
    Nashville, TN 37205
  • District 6
    Dr. Jean Anne Rogers
    2631 Memorial Boulevard
    Murfreesboro, TN 37129
  • District 7
    Ms. Janet Ayers
    c/o Candice Pierce at First Bank
    211 Commerce Street, Suite 300
    Nashville, TN 37201
  • District 8
    Dr. Melvin Wright, Sr.
    340 North Hays Avenue
    Jackson, TN 38301
  • District 9
    Ms. Teresa Sloyan
    17 West Pontotoc Ave., Suite 200
    Memphis, TN 38103
  • Dr. Gary Nixon, Executive Director
    Tennessee State Board of Education
    710 James Robertson Parkway
    1st Floor, Andrew Johnson Tower
    Nashville, TN 37243-1050
  • Dr. Richard Rhoda, Executive Director
    Tennessee Higher Education Commission
    Parkway Towers, Suite 1900
    404 James Robertson Parkway
    Nashville, TN 37243
  • Ms. Katie Mitchell
    710 James Robertson Parkway
    1st Floor, Andrew Johnson Tower
    Nashville, TN 37243-1050
    Education: Houston High School
    Appointed 2013, current term, 2013-2014

School Systems

Director of Schools

Chairperson

ANDERSON COUNTY

Mr. Larry Foster

John Burrell

Clinton

Ms. Vicki Violette

Tim Bible

Oak Ridge

Dr. Robert Smallridge

Keys Fillauer

BEDFORD COUNTY

Mr. Don Embry

Barry D. Cooper

BENTON COUNTY 

Mr. Randall Robertson

Joey Cooper

BLEDSOE COUNTY 

Ms. Jennifer Terry

Charles Young

BLOUNT COUNTY 

Mr. Rob Britt

Don McNelly

Alcoa

Mr. Brain Bell

Steve Marsh

Maryville

Ms. Stephanie Thompson

Christi Sayles

BRADLEY COUNTY 

Dr. Johnny McDaniel

Charlie Rose

Cleveland

Mr. Martin Ringstaff

Thomas Cloud

CAMPBELL COUNTY

Mr. Donnie Poston

Mike Orick

CANNON COUNTY 

Ms. Barbara Parker

Randy Gannon

CARROLL COUNTY 

Mr. John McAdams

Harold McLain, Jr.

+Hollow Rock-Bruceton

Mr. Rod Sturdivant

Tim Runions

+Huntingdon

Ms. Pat Dillahunty

Lee Carter

+McKenzie

Mr. Lynn Watkins

John Austin

+South Carroll

Dr. Tony Tucker

Marty McKnight

+West Carroll

Mr. Eric Williams

Jimmy Halford

CARTER COUNTY 

Dr. Kevin Ward

Kelly Crain

Elizabethton

Mr. Edwin C. Alexander

Matt Cooter

CHEATHAM COUNTY 

Dr. Stan Curtis

Dianne Proffitt

CHESTER COUNTY 

Ms. Cherrie Pipkin

Rob Moore

CLAIBORNE COUNTY 

Ms. Connie Holdway

Tim Duncan

CLAY COUNTY 

Mr. Jerry Strong

David West

COCKE COUNTY 

Mr. Manney Moore

Ken Johnson

Newport

Mr. Steve Thompson

Mickey Powers

COFFEE COUNTY 

Dr. LaDonna McFall

Ester Sims

Manchester

Dr. Prater Powell

Bob Bellamy

Tullahoma

Dr. Dan Lawson

Pat Welsh

CROCKETT COUNTY 

Mr. Robert Mullins, Jr.

Jasper Taylor

Alamo

Ms. Reesha G. Black

Craig Laman

Bells

Mr. Charlie Williams

Gary Emison

CUMBERLAND COUNTY 

Ms. Aarona Vanwinkle

Dan Schlafer

DAVIDSON COUNTY 

Dr. Jesse Register

Gracie Porter

DECATUR COUNTY 

Dr. Michael Price

Robert Bibbs

DEKALB COUNTY 

Mr. Mark Willoughby

Charles Robinson

DICKSON COUNTY 

Mr. Danny Weeks

Tim Potter

DYER COUNTY 

Dr. Dwight L. Hedge

Bruce Kerr

Dyersburg

Mr. Dennis Durbin

Amy Heckerthorn

FAYETTE COUNTY 

Mr. James Teague

Bryon O'Brien

FENTRESS COUNTY 

Mr. Mike Jones

Gary Tinch

FRANKLIN COUNTY 

Dr. Rebecca Sharber

Chris Guess

GIBSON COUNTY 

……………….

……………….

Humboldt

Mr. Steve Bayko

Thomas Porter

+Milan

Dr. Mary Reel

Jimmy Copous

+Trenton

Ms. Sandra Harper

Dr. Mark Harper

+Bradford

Mr. Dan Black

Don Lannom

+Gibson Co. Special

Mr. Eddie Purett

Sara Meals

GILES COUNTY 

Ms. Debbie Braden

Mike Young

GRAINGER COUNTY 

Mr. Edwin Jarnagin

Darrell Livesay

GREENE COUNTY 

Dr. Vicki Kirk

Roger Jones

Greeneville

Dr. Linda Stroud

Jerry Anderson

GRUNDY COUNTY 

Mr. Joel Hargis

Gary Don Melton

HAMBLEN COUNTY 

Dr. Dale Lynch

Joe Gibson

HAMILTON COUNTY 

Mr. Rick Smith

Mike Evatt

HANCOCK COUNTY 

Mr. Mike Antrican

Freddie Mullins

HARDEMAN COUNTY 

Mr. Warner Ross II

Terry King

HARDIN COUNTY 

Mr. John O. Thomas

David Long

HAWKINS COUNTY 

Ms. Charlotte Britton

Randall Collier

Rogersville

Mrs. Rebecca Isaacs

Reed Matney

HAYWOOD COUNTY 

Ms. Teresa Russell

Harold Garrett

HENDERSON COUNTY 

Mr. Steve Wilkinson

Tommy Gordan

Lexington

Mrs. Susie Bunch

Robert Helms

HENRY COUNTY 

Mr. Sam Miles 

Tricia Reimold

+Paris

Mr. Mike Brown

Richard Edwards

HICKMAN COUNTY 

Dr. Jerry Nash

Jackie Deitmen

HOUSTON COUNTY 

Ms.  Cathy Harvey

Tommy Beechum

HUMPHREYS COUNTY 

Mr. Jimmy Long

Gene Trotter

JACKSON COUNTY 

Mr. Joe D. Barlow

Dewey Mabery

JEFFERSON COUNTY 

Dr. Charles Edmonds

Anne Marie Potts

JOHNSON COUNTY 

Mr. Morris Woodring

Gerald Buckles

KNOX COUNTY 

Mr. James McIntyre

Thomas Deakins

LAKE COUNTY 

Mr. Corwin Robinson

Shane Hamilton

LAUDERDALE COUNTY 

Mr. Shawn Kimble

Malinda Hutcherson

LAWRENCE COUNTY

Dr. Bill Heath

Jerry Campbell

LEWIS COUNTY 

Mr. Benny Pace

Phyllis Townsend

LINCOLN COUNTY 

Dr. Wanda Shelton

Jerry Pendergrass

Fayetteville

Dr. Janine Wilson

Mark Clark

LOUDON COUNTY 

Mr. Jason Vance

Scott Newman

Lenoir City

Ms. Jeanne Barker

Rosemary Quillen

MCMINN COUNTY 

Mr. Mickey Blevins

Pat Chester

Athens

Mr. Robert Greene

Michael Bevins

Etowah

Mr. Mike Frazier

Phil Waycaster

MCNAIRY COUNTY

Mr. Charles Miskelly

Frank Lacey

MACON COUNTY 

Ms. Margaret Oldham

Ronald Birdwell

MADISON CO.

Mr. Thomas White

David Clifft

MARION COUNTY 

Mr. Mark Griffith

James Poston

+Richard City

Ms. Cindy Blevins

Bill Norman

MARSHALL COUNTY 

Ms. Jackie Abernathy

Mike Keny

MAURY COUNTY 

Mr. Edward E. Hickman

Shaw Daniels

MEIGS COUNTY 

Mr. Don Roberts

Christopher Clark

MONROE COUNTY 

Mr. Mike Lowry

W. Larry Stein

Sweetwater

Ms. Melanie Miller

Richard Rowe

MONTGOMERY COUNTY

Dr. B.J. Worthington

George Giles

MOORE COUNTY 

Mr. Chad Moorehead

Lorie McKenzie

MORGAN COUNTY 

Dr. Edd Diden

Terry Armes

OBION COUNTY 

Mr. David W. Huss

Brain Rainey

Union City

Mr. Gary L. Houston

Glenda Caudle

OVERTON COUNTY 

Mr. Matt Eldridge

Howard Miller

PERRY COUNTY 

Mr. Eric Lomax

Martha Sharp

PICKETT COUNTY 

Ms. Dianne Elder

Jerry Mitchell

POLK COUNTY 

Mr. James Jones

Harmon Harden

PUTNAM COUNTY 

Mr. Jerry Boyd

Eric Brown

RHEA COUNTY

Mr. Jerry Levengood

Dale Harris

Dayton

Mr. Michael Latham

Bob Vincent

ROANE COUNTY 

Mr. Gary Aytes

Drake Langley

ROBERTSON COUNTY

Mr. Dan Whitlow

Stoney Crockett

RUTHERFORD COUNTY

Mr. Don Odom

Mark Byrnes

Murfreesboro

Dr. Linda Arms Gilbert

Mary Wade

SCOTT COUNTY 

Mr. Bill Hall

James Sexton

+Oneida

Ms. Ann Sexton

Nancy Williamson

SEQUATCHIE COUNTY 

Mr. Johnny Cordell

Charlie Rollins

SEVIER COUNTY 

Dr. Jack A. Parton

Becky Barnes

SHELBY COUNTY 

Mr. John Aitken

Billy Orgel

Memphis

Mr. Kriner Cash

Billy Orgel

SMITH COUNTY

Mr. Roger Lewis

Tommy Manning

STEWART COUNTY 

Dr. Phillip Wallace

Billy Sexton

SULLIVAN COUNTY 

Mr. Jubal Yennie

Ron Smith

Bristol

Mr. Gary L. Lilly

Nelson Pyle

Kingsport

Dr. Lyle Ailshie

Randall Montgomery

SUMNER COUNTY

Dr. D.R. Phillips

Don Long

TIPTON COUNTY 

Dr. WIlliam Bibb

Marty Haywood

TROUSDALE COUNTY 

Mr. Clint Satterfield

Jimmy Crabtree

UNICOI COUNTY 

Ms. Denise H. Brown

Renea Jones-Rogers

UNION COUNTY 

Mr. Wayne Goforth

Brian Oaks

VAN BUREN COUNTY

Mr. Michael R. Martin

Ricky Walling

WARREN COUNTY 

Mr. Bobby Cox

Scott Holmes

WASHINGTON COUNTY 

Mr. Ronald Dykes

Clarence Mabe

Johnson City

Dr. Richard Bales

Kathy Hall

WAYNE COUNTY 

Dr. Gailand Grinder

Barry Hanback

WEAKLEY COUNTY 

Mr. Randy Frazier

Dr. Gordon Morris

WHITE COUNTY 

Ms. Sandra Crouch

Gary Sparkman

WILLIAMSON COUNTY 

Dr. Mike Looney

Patricia Anderson

+Franklin City

Dr. David Snowden

Sherry Badger

WILSON COUNTY 

Mr. Mike Davis

Don Weathers

+Lebanon

Mr. Scott Benson

Steve Jones 

Table 1 Number of Public Schools (K - 12)

Number of Elementary Schools

1,044

Number of Middle Schools

323

Number of Secondary Schools

341

Number of Vocational Schools

5

Special Education Schools

9

Number of Adult High Schools

20

Number of Alternative Schools

21

Total Number of Schools

1,763

Table 2 Training of Public Personnel (K - 12)

 

Men

Women

Not Reported

Total

Ph. D. Degree

375

694

0

1069

Ed. S. Degree

1,437

4,381

1

5,819

M.A. plus 45 qtr. hrs.

1,269

4,390

2

5,661

Master's Degree

6,016

22,110

38

28,163

Bachelor’s Degree

5,736

20,344

122

26,201

3 Years College

0

1

0

1

2 Years College

30

53

0

83

1 Year College

0

2

0

2

0 Years College

610

252

2

863

Total

15,473

52,227

165

67,864

Table 3 Assignment of Teachers, Administrators and Members of Boards of Education (K - 12)

Elementary Classroom Teachers

45,690

Secondary Classroom Teachers

19,549

Total Classroom Teachers

65,239

 

 

Elementary School Principals

1,171

Secondary School Principals

471

Principals Serving Both Elementary and Secondary Grades

124

Total School Principals 

1,767

 

 

Elementary School Assistant Principals

745

Secondary School Assistant Principals

883

Assistant Principals Serving Both Elementary and Secondary Grades

134

Total Assistant Principals

1,762

 

 

Supervisors of Instruction – Elementary Grades Only

97

Supervisors of Instruction – Secondary Grades Only

86

Supervisors of Instruction Serving Both Elementary & Secondary Grades

115

Total Supervisors of Instruction 

298

 

 

Elementary Librarians

1,068

Secondary Librarians

413

Librarians Serving Both Elementary and Secondary Grades

99

Total Librarians

1,580

 

 

Elementary Guidance Personnel

1,166

Secondary Guidance Personnel

980

Guidance Personnel Serving Both Elementary and Secondary Grades

145

Total Guidance Personnel

2,292

 

 

Other Professional Instructional Personnel

3,551

Psychological Personnel

456

Attendance Personnel

76

Total Number of Instructional Personnel

77,020

 

 

Superintendents

136

Assistant Superintendents

41

Other Licensed Educators

502

Total Number of Certificated Personnel

77,699

 

 

Non-Certificated Administrative Personnel

1009

Members of Boards of Education

814

Table 4 Other Employees of Boards of Education

Health Personnel

a. Nurses

1074

b. Other Professional & Technical Health Personnel

411

 

Secretarial and Clerical Personnel

a. School Support Level

4,657

b. System Support Level

1,840

 

Plant Operation Personnel

a. Custodians

4,092

b. Other

276

 

Plant Maintenance Personnel

2,126

Transportation Personnel

6,352

Food Service Personnel

9,286

 

Educational Assistants

a. Regular

6,232

b. Library

539

c. Special Education

8,341

d. Vocational Education

74

e. Other

1,455

 

Data Processing

606

School Safety Personnel

753

Other Employees

1,449

Total

49,463

 

Total Number of Employees of Board of Education

129,085

TABLE 5 Average Salary

Licensed Educators

$49,923

Instructional Personnel

$49,647

Classroom Teachers

$47,563

Principals

$80,048

Superintendents

$108,820

TABLE 6 Number of High School Graduates

Regular Diplomas

62,019

Special Education Diplomas

1,092

Certificates of Attendance

22

 

Grand Total All Diplomas/Certificates

63,133

TABLE 7 Average Daily Membership*

Kindergarten

79,723

First Grade

77,717

Second Grade

74,446

Third Grade

73,586

Fourth Grade

73,013

Fifth Grade

72,885

Sixth Grade

73,271

Seventh Grade

73,246

Eighth Grade

72,442

Ninth Grade

74,267

Tenth Grade

69,363

Eleventh Grade

64,289

Twelfth Grade

62,080

 

Special Education Self-Contained

16,545

Total ADM

956,973

*Includes Adult High School Students 
- Total off due to rounding.

TABLE 8 Average Daily Attendance*

Kindergarten

75,342

First Grade

72,900

Second Grade

71,116

Third Grade

70,471

Fourth Grade

69,899

Fifth Grade

69,795

Sixth Grade

70,095

Seventh Grade

69,830

Eighth Grade

68,583

Ninth Grade

70,366

Tenth Grade

65,601

Eleventh Grade

60,649

Twelfth Grade

57,896

 

 

Special Education Self-Contained

15,489

Total ADA

909,032

*Includes Adult High School Students

TABLE 9 First Month Membership (Kindergarten through Twelve)

Kindergarten

81,273

First Grade

78,967

Second Grade

75,781

Third Grade

74,983

Fourth Grade

74,497

Fifth Grade

74,485

Sixth Grade

75,289

Seventh Grade

75,471

Eighth Grade

74,606

Ninth Grade

76,747

Tenth Grade

72,093

Eleventh Grade

67,256

Twelfth Grade

65,725

Total Net Enrollment

967,173

TABLE 10 Record of Pupil Progress

Promotions

913,598

Retentions

23,985

Incidents of Suspension

111,007

Student Expulsions

3,074

Long Term Change of Placement

4,149

Students Suspended

62,651

TABLE 11 Number of Children Ages 3 through 21 with Disability Receiving Special Education Services

Learning Disabled

47,040

Intellectual Disabled

7,519

Speech /Language Impaired

33,314

Emotionally Disturbed

3,299

Autism

7,317

Health Impaired

14,630

Physically Impaired

737

Hearing Impaired or Deaf

1,496

Visually Impaired or Blind

688

Deaf/Blind

11

Multi-Disabilities

2,214

Developmentally Delayed

8,814

Traumatic Brain Injury

328

Total

127,407

TABLE 12 (PART A) Pupil Transportation

Miles of Bus Route One Way (Daily)

319,758

Number of Vehicles Employed in Pupil Transportation

8,837

Number of Pupils Enrolled for Transportation

651,259

Average Number of Pupils Transported Over 1 1/2 Miles

528,464

Type of Bus Ownership

District Owned

6,700

Private Owned/Contracted

2,770

TABLE 12 (PART B) Driver and Accidents

Number of Bus Drivers

Regular

7,397

Substitute

1,632

Total

9,029

Accidents

Type of Accident:

 

Property Damage

1,219

Personal Injuries

207

Treated and Released

196

Confined Overnight

11

Fatalities

0

TABLE 12 (PART C) Composite Age of Buses in Operation (Including Spares)

Years in Service

Type A

Type B

Type C

Type D

1

48

15

84

207

2

58

24

148

262

3

64

22

445

262

4

110

18

114

241

5

55

32

123

270

6

50

24

89

462

7

132

16

109

328

8

83

33

90

234

9

113

34

86

296

10

67

22

96

360

11

73

20

89

270

12

89

22

182

340

13

64

21

200

439

14

44

14

173

448

15

21

10

149

300

16

22

2

122

216

17

8

1

73

99

Total

1,101

330

2,372

5,034

Receipts

Total Receipts From State

$4,110,920,304

Total Receipts From Federal Government

1,178,875,677

Total Receipts From County and City or Special District

3,157,044,601

Total Other Revenue Receipts

352,237,489

Total Revenue Receipts

$8,799,078,071

Total Non-Revenue Receipts

612,807,712

Grand Total Receipts From All Sources

$9,411,885,783

Expenditures

Instruction

$4,971,527,643

Support Services – Student

348,768,305

Support Services – Instructional Staff

552,764,404

Support Services – Administration

$773,294,484

Support Services-Operations & Maintenance of Plant

720,259,340

Other Current Expenditures

942,159,655

Total Current Expenditures

$8,308,773,830

 

Community Services

62,279,455

Early Childhood Education

97,187,913

Capital Outlay

78,714,258

Debt Services Operating Transfers

518,260,291

Capital Projects 

306,529,822

Grand Total of All Expenditures

$9,371,745,569

 

Total Operating Expenditures*

$8,447,759,275

Operating Expenditures Per PUPIL ADA*

$9,307

*Operating Expenditures Per Pupil ADA includes: Current Expenditures Per LEA Financial Report (excluding Student Body Education and Adult Education); U.S.D.A. Commodity Value; and State Level Program and Administrative Expenses.